Bližje vsak dan: Saudski prestolonaslednik pravi, da se normalizacija odnosov z Izraelom približuje

Saudski prestolonaslednik Mohammed bin Salman je dejal, da se možnost normalizacije odnosov z Izraelom približuje z vsakim dnem, vendar ostaja obravnava Palestincev ključna točka1. Od septembra 2020 so se odnosi med Izraelom in arabskimi državami izboljšali, zlasti z Bahrajnom in Združenimi arabskimi emirati, ki so vzpostavili odnose z Izraelom po posredovanju nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa3. Tudi Sudan in Maroko sta v zadnjih letih priznala Izrael1.
Pogajanja za normalizacijo odnosov
Izraelski premier Benjamin Netanyahu je večkrat iskal spravo z Rijadom, pri čemer je trdil, da bi to pomenilo “ogromen kvantni skok za mir”1. Washington je prav tako vztrajno spodbujal uradno normalizacijo diplomatskih odnosov med svojima dvema najpomembnejšima zaveznikoma na Bližnjem vzhodu1. Kljub temu številne ovire ostajajo do uradne normalizacije, kar je glavni cilj zunanje politike administracije predsednika Bidna, ki ga skuša doseči med njegovim trenutnim mandatom2.
Vpliv Kitajske v regiji
Poleg tega je Kitajska v zadnjem času pridobila na vplivu v arabski regiji, tako gospodarsko kot politično7. Voditelji Savdske Arabije in Združenih arabskih emiratov so si prizadevali diverzificirati svoje zunanje odnose in se oddaljiti od prevelike odvisnosti od ZDA, saj so zaporedne ameriške administracije pokazale zmanjšanje zanimanja za regijo7. To lahko vpliva na dinamiko pogajanj med Savdsko Arabijo in Izraelom.
Potencialne koristi normalizacije
Čeprav normalizacija odnosov med Savdsko Arabijo in Izraelom še ni dosežena, bi lahko tak dogovor dramatično preoblikoval geopolitiko Bližnjega vzhoda2. Normalizacija z Izraelom bi Savdski Arabiji omogočila “strateški preboj z regionalno vojaško in tehnološko velesilo, ki bo ključna za njeno varnost, saj se Združene države nadalje umikajo iz regije”2.